NAŁĘCZÓW I OKOLICE

Nałęczów znany jest przede wszystkim jako miejscowość uzdrowiskowa. Słynie ze swojego specyficznego mikroklimatu wytworzonego dzięki naturalnym warunkom klimatycznym. Jego położenie geograficzne oraz szereg innych walorów, od gleb lessowych, przez wody mineralne, aż po bogatą szatę roślinną, czynią Nałęczów jedynym jednoprofilowym uzdrowiskiem klimatyczno-kardiologicznym w Polsce.

Prócz niewątpliwych walorów uzdrowiskowych Nałęczów to także miejscowość rekreacyjno-wypoczynkowa. Znaleźć tu można wiele atrakcji turystycznych. Wizytówką Nałęczowa jest Park Zdrojowy założony w połowie XVIII w. przez Stanisława Małachowskiego, z bogatym liczącym 190 lat drzewostanem, palmiarnią oraz owalnym stawem, na którym spotkać można m.in. łabędzie i kaczki.

Na uwagę turystów zasługuje również Dwór Gałęzowskich oraz XVII-wieczny Pałac Małachowskich. Charakterystyczna dla Nałęczowa jest też willowa zabudowa. Większość z zabytkowych willi powstała pod koniec XIX i początku XX wieku. Nałęczów w tym czasie przyciągną wielu artystów, co miało duży wpływ na rozkwit i rozbudowę architektoniczną miasta. Bywali tu i tworzyli m.in. Zofia Nałkowska, Henryk Sienkiewicz, Bolesław Prus oraz Stefan Żeromski, którego Chata – obecnie Muzeum Stefana Żeromskiego – jest także godnym polecenia punktem zwiedzania. Wśród najpiękniejszych willi Nałęczowa warto zwrócić szczególną uwagę na przedwojenną willę Józefa Becka, wnoszącą obecnie nazwę Gioia, oraz na willę Nagórskich – obecnie willa Różana. Dla osób lubiących aktywne spędzanie czasu Nałęczów oferuje liczne trasy spacerowe. Dużą atrakcją są także wąwozy lessowe.

Nałęczów, ze względu na swoje bardzo atrakcyjna położenie, stanowi doskonałą bazę wypadową do odkrywania regionu, którym jest położony. Najbardziej godny polecenia jest oddalony o zaledwie kilkanaście kilometrów Kazimierz Dolny – perła polskiego renesansu, z malowniczym rynkiem, klasztorem i kościołem farnym, pięknymi kamienicami oraz uliczkami. Znajdują się tu także punkty widokowe, z których obserwować można przepiękną panoramę miasta oraz meandry na Wiśle.

Warto także odwiedzić położony po przeciwnej stronie Wisły Janowiec, w którym znajdują się zachowane ruiny jednego z największych zamków obronnych w Polsce.

Kolejnym atrakcyjnym miejscem do odwiedzenia są Puławy. Są one również częścią trójkąta turystycznego Nałęczów – Kazimierz Dolny – Puławy. To położone nad Wisłą miasto, poszczycić się może pięknym parkiem z okazałym Pałacem Czartoryskich oraz świątynią Sybilii. Puławy to także miejsce, w którym powstało pierwsze muzeum na ziemiach polskich, a zarazem najstarsze na ziemiach Europy Środkowej.

Nałęczów posiada również dobre połączenie z oddalonym o ok. 30 km miastem wojewódzkim – Lublinem. Wśród najbardziej godnych odwiedzenia obiektów w tym mieście wymienić warto Państwowe Muzeum na Majdanku oraz Zamek Lubelski. Lublin to także miasto studentów, w którym tętni życie artystyczne, kulturalne, a także nocne.

Kolejnym interesującym miejscem w sąsiedztwie Nałęczowa jest Wąwolnica, jedna z najstarszych osad w tym regionie. Przez Wąwolnicę przechodzi trasa zabytkowej wąskotorowej zabytkowej Nałęczowskiej Kolei Dojazdowej. Miejscowość ta jest celem licznych pielgrzymek.

Kolejną niewielką, acz urokliwą miejscowością jest Wojciechów. Znajduje się tu godne odwiedzenia Zespół Wieży Ariańskiej z połowy XVI w., słynie ona jednak przede wszystkim z kowalstwa. Co roku w okresie letnim organizowane są tu Ogólnopolskie Warsztaty Kowalskie i Spotkanie Kowali połączone z konkursami i koncertami polskich gwiazd.

Okolice Nałęczowa oferują również coś dla amatorów sportów zimowych. W oddalonym o 15 km Rąblowie znajdują się wyciągi narciarskie z atrakcyjnym trasami zjazdowymi. Podobne obiekty są w Kazimierzu Dolnym i Celejowie.