WILLA RÓŻANA

Zbudowana w latach 1889-1893 dla Adama i Walentyny Nagórskich, jest przykładem połączenia klasycystycznych motywów z polskimi tradycjami architektonicznymi. Charakteryzuje ją prostota w formie i skromność w rozmiarach.

Willa Nagórskich bo tak była oryginalnie nazywana, znajdowała się w centrum wartko toczącego się życia kulturalnego Nałęczowa. Walentyna Nagórska była utalentowaną aktorką, patronką sztuki, duszą spotkań znanych artystów, aktorów, pisarzy. Swoją oddzielną historię ma taras willi, który kolejno gościł wybitne postacie Nałęczowa, bywali na nim: Bolesław Prus, Stefan Żeromski, Gustaw Daniłowski, Michał Elwiro Androlli, młodziutka Zofia Rygiel Nałkowska, Marceli Handelesman, Władysław Tatarkiewicz.

Willa Nagórskich znana również z faktu, iż to na niej jako pierwszej w Nałęczowie zawieszono biało-czerwone flagi,a działo się to w maju 1916 roku, w tym okresie w willi miał swą siedzibę Wydział Narodowy. Los willi był ściśle związany z dziejami Polski. Po latach niemieckiej okupacji i nieustającego bezpieczeństwa konfiskaty przez rząd komunistyczny, Willa Różana uległa znacznej dewastacji.

W 2006 roku Willa Różana została zakupiona i troskliwie odrestaurowana przez Stanisława i Barbarę Burzyńskich, by dziś być lustrzanym odbiciem urzekającego piękna złotej epoki Nałęczowa.