WILLA GIOIA

Gioia to po włosku radość. Z radością wiążą się początki wilii wzniesionej w 1927 roku przez wybitnego lubelskiego adwokata Wacława Salkowskiego. Zaprojektowana przez F. Papiewskiego i B. Kelles Krauzego miała przypominać rzymską Villę Madama. Bez wątpienia Gioia odbiega znacznie od Madamy, lecz przez prostotę, wdzięk i artyzm twórcy stanowi dzieło niepowtarzalne w tym rejonie.

Willa została oddana w posagu cudownej kobiecie Jadwidze Salkowskiej, późniejszej żonie Józefa Becka – ministra mianowanego przez Marszałka Józefa Piłsudskiego i ministrem spraw zagranicznych. Do września 1939 roku Gioia często gościła członków polskiego rządu, przypuszczalnie z Marszałkiem Polski Józefem Piłsudskim włącznie.

Wojna zakończyła radosny okres willi. Kolejni “gospodarze” to Gubernator Lubelski Zöner, Generał SS Globacnik i Marszałek Rokosowski. Przejęcie Gioi w 1950 roku przez Fundusz Wczasów Pracowniczych dokończyło dewastacji.

Stanisław i Barbara Burzyńscy zakupili willę w 2008 roku i pięć lat później zakończyli jej gruntowny remont. Obecni właściciele mają nadzieję, że odnowiona Gioia wniesie blask włoskiego słońca do polskiej rzeczywistości.